Alert: Nowelizacja ustawy wiatrakowej już w kwietniu
Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wejdzie w życie 23 kwietnia 2023 roku. Zmiany wprowadzane są ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Do najważniejszych zmian należą:
-
Nowa odległość elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych
Dotychczas obowiązywała tzw. „zasada 10H”, zgodnie z którą odległość elektrowni wiatrowej od tzw. zabudowy mieszkaniowej powinna być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli (wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami).
Obecnie w przypadku lokalizowania budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej – odległość tej elektrowni od zabudowy mieszkaniowej będzie musiała odpowiadać dotychczasowej zasadzie 10H, chyba że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (zwany dalej: „MPZP”) będzie określał inną odległość, jednak nie mniejszą niż 700 metrów. Oznacza to, że budowa elektrowni wiatrowej w odległości 700 m od zabudowań mieszkalnych będzie możliwa wtedy, gdy możliwość budowy w takiej odległości będzie dopuszczał MPZP. Aby zmniejszyć dotychczasowo obowiązującą odległość elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkaniowej poniżej zasady 10H konieczne będzie m.in. także przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
-
Partycypacja mieszkańców gminy
Inwestor realizujący inwestycję polegającą na budowie elektrowni wiatrowej, zobowiązany będzie zaoferować co najmniej 10% mocy zainstalowanej tej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł zgłosić chęć objęcia udziału w mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej, nie większego niż 2 kW na każdy własny punkt poboru energii.
Mieszkaniec gminy, który zawrze odpowiednią umowę i pokryje koszt objęcia udziału, uzyska status prosumenta wirtualnego na okres kolejnych 15 lat od dnia wytworzenia w elektrowni wiatrowej po raz pierwszy energii elektrycznej i jej wprowadzenia do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej
Przepisy dotyczące włączenia mieszkańców gminy do katalogu prosumentów wirtualnych wejdą w życie z dniem 2 lipca 2024 r.
-
Dodatkowe obowiązki podmiotów eksploatujących elektrownię wiatrową
Nowelizacja nakłada dodatkowe obowiązki w zakresie bezpiecznej eksploatacji elementów technicznych elektrowni wiatrowej na podmioty eksploatujące elektrownię wiatrową.
Eksploatujący elektrownię wiatrową będą zobowiązani poddawać elementy techniczne elektrowni wiatrowej czynnościom i przeglądom serwisowym. Obowiązek będzie dotyczyć elektrowni wiatrowych o całkowitej wysokości nie niższej niż 30 metrów lub o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 100 kW. Czynności i przeglądy serwisowe elementów technicznych elektrowni wiatrowej będą mogły być wykonywane wyłącznie przez podmioty certyfikowane przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego (zwanym dalej: „UDT”) oraz wpisane do rejestru UDT.
Za nieprzestrzeganie ww. obowiązków będzie grozić kara pieniężna wymierzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wysokość kary pieniężnej będzie się zasadniczo kształtować w granicach od 10 000 zł do 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
Materiał w pliku pdf do pobrania: BTLP_Nowelizacja ustawy wiatrakowej_03.23
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi ekspertami w przypadku pytań dotyczących inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych oraz doradztwa dla sektora energetycznego.
Grzegorz Gajda, LL.M.
Partner Zarządzający | Radca Prawny
Dominika Sawicka
Senior Associate | Radca Prawny