Alert: Ustawa o fundacji rodzinnej podpisana. Zmiany wejdą w życie w połowie 2023 roku.
6 lutego Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a zatem pierwszych fundacji rodzinnych możemy spodziewać się w maju. Głównym celem podpisanej przez Prezydenta RP ustawy jest ochrona firm rodzinnych.
Fundacja rodzinna dobrze znana zagranicznym porządkom prawnym, będzie więc środkiem do funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia i zabezpieczenia potrzeb finansowych beneficjentów. Wykorzystanie fundacji rodzinnej pozwoli na zminimalizowanie ryzyka nieudanej sukcesji oraz zagwarantowanie dalszego rozwoju firmy, a więc zapewnienie długiej perspektywy trwania majątku rodzinnego przy uniknięciu sporów między spadkobiercami.
Fundatorem, czyli założycielem fundacji rodzinnej będzie wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Prawa i obowiązki fundatora będą niezbywalne. Co istotne, fundator zobowiązany będzie do wyposażenia fundacji w aktywa, których wartość nie powinna być niższa niż 100 000 zł (fundusz założycielski).
Fundacja rodzinna, podobnie jak inne osoby prawne, będzie działać poprzez zarząd i podlegać wewnętrznemu nadzorowi rady nadzorczej. Natomiast wskazani przez fundatora beneficjenci będą tworzyć zgromadzenie beneficjentów, które będzie się zbierać w określonych przypadkach.
***
Szczegółowe informacje w zakresie prowadzenia fundacji rodzinnej znajdą Państwo tutaj: Fundacja rodzinna
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi ekspertami w przypadku pytań dotyczących fundacji rodzinnych.
Grzegorz Gajda, LL.M.
Partner Zarządzający | Radca Prawny
Kamil Łamiński, LL.M.
Counsel | Radca Prawny
Dawid Walczak
Junior Associate