Zamrożenie cen prądu dla sektora MŚP
4 listopada weszła w życie ustawa ograniczająca wzrost cen energii elektrycznej umożliwiająca m.in. zamrożenie cen prądu przedsiębiorcom z sektora MŚP. Cena maksymalna stosowana w rozliczeniach z przedsiębiorcami wynosić będzie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.
Kto może skorzystać?
Z maksymalnych cen energii mogą skorzystać gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz samorządy. W przypadku przedsiębiorstw ustawa odsyła do definicji zawartej w art. 7 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Zatem, z ceny maksymalnej skorzystać może każdy mikro, mały i średni przedsiębiorca w rozumieniu tej ustawy.
Konieczne jest złożenie oświadczenia.
Stosowanie ceny maksymalnej nie następuje automatycznie. Ustawa wymaga od przedsiębiorcy złożenia odpowiedniego oświadczenia, zawierającego:
- Oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie składającego
oświadczenie za uprawnionego odbiorcę; - wskazanie danych służących określeniu szacunkowej części energii elektrycznej,
która będzie zużywana na potrzeby przedsiębiorstwa oraz określenie szacowanej
części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby przedsiębiorstwa; - numer punktu poboru energii;
- datę zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej;
- klauzulę o treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego
oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.”
Nie należy zwlekać.
Oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 30 listopada 2022 roku. Oświadczenie można złożyć zarówno w postaci papierowej jak i elektronicznej (opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym).
Wzór oświadczenia.
Ustawa wskazuje, że mając na względzie zapewnienie przejrzystości i komunikatywności tego oświadczenia oraz potrzebę ujednolicenia jego formy, Minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia wzór oświadczenia.
Definicje MŚP:
Mały przedsiębiorca – oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;
Średni przedsiębiorca – oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.
Z kolei mikroprzedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
(Dz. U. 2022 r., poz. 2243).
Więcej na ten temat przeczytasz w alercie.
Autorzy:
Grzegorz Gajda, LL.M.
Partner Zarządzający | Radca Prawny
Dawid Walczak
Junior Associate
Pobierz alert w wersji PDF:
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi ekspertami w przypadku dodatkowych pytań.
Grzegorz Gajda, LL.M.
Partner Zarządzający
| Radca prawny
grzegorz.gajda@bakertilly.pl
Katarzyna
Koszel-Zawadka
Partner
| Radca prawny
katarzyna.koszel-zawadka@bakertilly.pl