Legal Highlights for Real Estate – Listopad 2024
Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – adaptacja miast do zmian klimatu
27 listopada 2024 r. Sejm przyjął przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”). Projekt ustawy zawiera szczegółową koncepcję systemu planowania adaptacji miast do zmian klimatu.
Nowelizowane przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska oraz wybranych innych ustaw wprowadzają przede wszystkim obowiązek opracowania planów adaptacji do zmian klimatu dla miast liczących co najmniej 20 tysięcy mieszkańców. Jednostki te będą również zobowiązane do uwzględnienia zagadnień związanych z adaptacją do zmian klimatu w kluczowych dokumentach strategicznych, w tym dotyczących planowania przestrzennego. Miasta, które dotychczas nie przygotowały takich planów, będą miały obowiązek ich opracowania i przyjęcia najpóźniej do 2 stycznia 2028 roku.
Plany adaptacji opracowywane będą z zapewnieniem możliwości udziału społeczeństwa i będą aktami prawa miejscowego uchwalanymi, analogicznie do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przez rady miejskie. Składowymi miejskiego planu adaptacji mają być koncepcja zazieleniania miasta (zwiększanie powierzchni terenów zieleni) oraz koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Plany mają być, zgodnie z Nowelizacją, aktualizowane raz na sześć lat.
Prace legislacyjne nadal trwają, obecnie Nowelizacja jest rozpatrywana przez Senat.
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
W czwartek, 21 listopada Senat uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej („Ustawa”). Jak wskazuje projektodawca, Ustawa przewiduje kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie. Przyjęte rozwiązania wraz z poprawkami trafią teraz do Sejmu, który rozpatrzy stanowisko Senatu.
Z perspektywy inwestorów uwagę zwraca w szczególności art. 94 Ustawy, zgodnie z którym kondygnacje podziemne w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz garaże podziemne, jeżeli nie przewidziano w nich budowli ochronnej, projektuje się i wykonuje w sposób umożliwiający zorganizowanie w nich miejsc doraźnego schronienia. Oznacza to m.in. konieczność przewidzenia na etapie projektowania wzmocnionych stropów nad piwnicami i garażami. Zmiany te mają na celu zwiększenie liczby miejsc schronienia w sytuacjach zagrożenia.
Przepisy będą miały zastosowanie do projektów budowlanych, dla których wnioski o pozwolenie na budowę zostaną złożone po 31 grudnia 2025 r.