Inwestycje instytucjonalne w polskim PRS 2018/2019
Zaledwie 1% naszego rynku najmu lokali ma charakter zinstytucjonalizowany. Potencjał wzrostu w tym segmencie jest ogromny, zwłaszcza w obszarze najmu mieszkań.
Czy jesteśmy fenomenem w na tle Europy? Tak. Z raportu REAS wynika, że poziom instytucjonalizacji najmu w Niemczech wynosi 12%, z kolei w Wielkiej Brytanii jest to 5%. Wyjątkowe możliwości inwestycyjne widać na rynku mieszkań na wynajem dla studentów. Wynika to z faktu, że ta grupa najemców stale się zwiększa w miastach będących ośrodkami akademickimi. Istotną jej częścią są cudzoziemcy, rozpoczynający naukę na polskich uczelniach. Ta grupa młodzieży dysponuje finansami i oczekuje nieruchomości na wynajem na poziomie zbliżonym do zachodniego.
„Najem prywatny, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, to dziś za mało. Widoczna jest coraz większa potrzeba poszerzania oferty najmu profesjonalnego. Takiego, który będzie miał odpowiednie: poziom i skalę. Tylko wówczas jest szansa na zaspokojenie oczekiwań rynkowych, zbudowanie portfeli inwestycyjnych i zapewnienie płynności tego sektora rynku” – stwierdza Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy, Partner TPA Poland.
„Obecni i potencjalni uczestnicy rynku najmu lokali w Polsce oczekują bieżącej wiedzy tej gałęzi biznesu. Szczególnie interesujące są informacje dotyczące obecnej sytuacji na rynku i jego perspektyw oraz rozwiązania prawne – w tym podatkowych – które determinują aktywność w tym segmencie . Eksperci TPA Poland wspólnie z REAS postanowili wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i prezentują kolejną edycję Raportu dotyczącego inwestycji instytucjonalnych w polskim PRS” – zachęca do lektury Paulina Nawrat, doradca podatkowy, Manager w TPA Poland.
Jeśli zastanawiasz się na inwestycją w rynek najmu, w raporcie znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
- W jaki sposób strukturyzować korporacyjnie projekt?
- W co zainwestować, aby transakcja była opłacalna?
- Które lokalizacje są najbardziej perspektywiczne?
- Czy nowe formy inwestycyjne utrzymane w koncepcji REIT zaktywizują dodatkową pulę środków finansowych na tym rynku?
- Czy częste zmiany w prawie mogą blokować inwestycje?
- Na jakie rozwiązania podatkowe trzeba zwrócić uwagę?