Alert: Do 31 sierpnia użytkownicy wieczyści mogą zgłaszać roszczenia dotyczące wykupu nieruchomości komercyjnych
Tylko do 31 sierpnia 2024 r. użytkownicy wieczyści, w tym przedsiębiorcy będą mogli zgłosić żądanie wykupu nieruchomości gruntowych, wprowadzone w ramach nowelizacji Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami, która przewidziała stosowne przepisy epizodyczne w tym zakresie.
Z roszczeniem przekształcenia można wystąpić w stosunku do zabudowanych nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste przed 31 grudnia 1997 roku, o ile m.in. użytkownik wieczysty wykonał zobowiązania określone w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i nie toczy się postępowanie o rozwiązanie tej umowy. Roszczenie można zgłosić, jeżeli użytkowanie wieczyste powstało zarówno na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, jak i w inny sposób (np. na podstawie decyzji).
Cena za nabycie prawa własności nieruchomości w wyniku przekształcenia została określona na poziomie ustawy.
W odniesieniu do nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa ceną będzie:
- 20 – krotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży („Iloczyn Ceny”), jeżeli cena ma zostać zapłacona jednorazowo;
- 25 – krotność kwoty stanowiącej Iloczyn Ceny, jeżeli cena ma zostać rozłożona na raty.
W stosunku do nieruchomości stanowiących własność samorządów, cenę nieruchomości ustala się w wysokości:
- nie niższej niż 20 – krotność Iloczynu Ceny;
- nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
Szczegółowe warunki sprzedaży nieruchomości gruntowych należących do jednostek samorządu terytorialnego zostały ustalone przez rady albo sejmiki (lub organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego).
Istnieje również możliwość zastosowania bonifikat:
- w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa bonifikaty w wysokości 90% ceny będą przysługiwały niektórym kategoriom osób fizycznych;
- w odniesieniu do nieruchomości należących do jednostek samorządu terytorialnego, zasady, warunki czy wysokość stawek procentowych udzielanych bonifikat ustalane są przez odpowiednie organy uchwałodawcze.
Należy pamiętać, że do realizacji ww. roszczenia stosuje się przepisy o pomocy publicznej, a jej udzielenie wymaga spełnienia warunków udzielenia pomocy de minimis określonych we właściwych przepisach prawa Unii Europejskie.
Pobierz alert w wersji PDF:
autor: Piotr Nowak
Zachęcamy Państwa do kontaktu w przypadku pytań:
Katarzyna Koszel-Zawadka
Partner | Radca Prawny
Piotr Nowak
Junior Associate