Real Estate guidebook 2018/2019
Rynek budowlany, jak i rynek nieruchomości przeżywają boom. W ciągu najbliższych miesięcy rynek nieruchomości biurowych nie powinien zwalniać tempa. Istotnym ryzykiem rynku budowlanego może być natomiast istotny wzrost cen materiałów budowlanych, a tym samym spadek rentowności realizowanych projektów budowlanych.
Inwestycje w nieruchomości biurowe i komercyjne to nadal atrakcyjny segment rynku, czemu sprzyja duże zainteresowanie na oferowane powierzchnie zgłaszane przez najemców. Z kolei deweloperzy, którzy aktywnie działają na rynku mieszkaniowym, potwierdzają, iż to oni są i przez jakiś czas jeszcze będą stroną dyktującą ceny – zauważa Maciej Krokosiński, Dyrektor w Dziale audytu i doradztwa gospodarczego TPA Poland.
Czy podobnie będzie w 2019 roku? „Na razie nic nie wskazuje na to, aby przyszły rok przyniósł diametralne zmiany w tym obszarze i wpłynął na spadek koniunktury. Branża budowlana musi być jednak ostrożna. Oczekując na wzrost po uwolnieniu hamowanych przez lata inwestycji, ceny materiałów budowlanych mogą znów zostać wywindowane, a tym samym spadnie rentowność kontraktów, co zwiększa ryzyko upadłości – prognozuje Krzysztof Dziekoński, Partner w Dziale audytu i doradztwa gospodarczego TPA Poland.
Jednocześnie dodaje, że w segmencie powierzchni biurowych powinien dalej występować istotny wzrost. Z kolei rynek mieszkaniowy będzie musiał zmierzyć się z rosnącymi cenami gruntów, materiałów budowlanych oraz zakończeniem programu „Mieszkanie dla Młodych”.
Dynamika na rynku nieruchomości, liczne zmiany w prawie podatkowym, a także praktyce jego stosowania, będą stanowiły istotne wyzwanie dla działów księgowych przedsiębiorstw działających zarówno w branży budowlanej jak i nieruchomościowej.
Dlatego eksperci TPA Poland postanowili wyjść naprzeciw i pomóc w rozwiązaniu wielu problemów natury księgowo-sprawozdawczej, prezentując księgowe case study w branży nieruchomościowej w czwartej edycji specjalnego raportu „Real Estate guidebook 2018/2019. Księgowe studia przypadku w sektorze nieruchomości”.
Ten przewodnik ma być praktycznym wsparciem dla działów finansowo-księgowych, zarówno w codziennej pracy, jak i przy okazji sporządzania sprawozdań finansowych. Dlatego też układ przewodnika bezpośrednio nawiązuje do specyfiki działalności operacyjnej i inwestycyjnej spółek z branży nieruchomości. Publikacja i opisywane w niej przypadki podzielone zostały na etapy. Są to: przygotowanie inwestycji, budowa, rozliczenia projektu deweloperskiego – jego komercjalizacji i sprzedaży, struktura nabycia i jej rozliczenie, proces wynajmu i bieżące rozliczenie, struktura wyjścia z inwestycji i sprzedaż.
Co oferuje Przewodnik?
- Zaprezentowane rozwiązania księgowe bazują na regulacjach zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, które wpłyną na sprawozdawczość jednostek w okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2018 r.
- Przedstawiamy w nim podstawowe różnice pomiędzy MSSF a polskimi standardami rachunkowości.