Legal Highlights for Real Estate – Sierpień 2024
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze z 11 lipca 2024 r. („Projekt”), ma na celu umożliwienie wydawania decyzji o warunkach zabudowy w otoczeniu lotnisk. Obecnie znajduje się on na etapie pierwszego czytania w Komisji Infrastruktury.
Projekt zakłada zniesienie obowiązku uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarach objętych planem generalnym lotniska („PGL”). PGL to strategiczny dokument lotniska, który określa jego uwarunkowania biznesowe oraz przestrzenne, w tym obszar objęty planem, dopuszczalne wymiary obiektów budowlanych i naturalnych oraz koncepcję rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska.
Zgodnie z nową linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego, PGL obejmuje nie tylko najbliższe otoczenie lotniska, ale także szersze obszary związane z ograniczeniami wynikającymi z wymogów bezpieczeństwa lotniczego. W rezultacie obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczy znacznie większego obszaru niż wcześniej, co komplikuje realizację inwestycji na tych terenach. W miastach PGL obejmuje obecnie rozległe obszary o istotnym znaczeniu gospodarczym, na których trwają inwestycje, co efektywnie hamuje wszystkie inwestycje na tych obszarach oraz negatywnie wpływa na rozwój aglomeracji.
Projekt wprowadza dość proste rozwiązanie likwidując obowiązek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarach objętych PGL, jednocześnie zwiększając uprawnienia Prezesa Urzędu Lotniska Cywilnego, przez co będzie on pełnił znaczącą rolę w uzgadnianiu z miastem warunków zabudowy na tym obszarze, gwarantując bezpieczeństwo lotniska i eliminując szkodliwy skutek dla wnioskodawców jakim jest bezterminowe zawieszenie postępowania.
Autorzy Projektu w uzasadnieniu zapewniają, że ustawa doprowadzi zarówno do poprawy sytuacji obywateli, którzy obecnie pozbawieni zostali prawa do zmiany sposobu zagospodarowania terenu jaki i podmiotów gospodarczych planujących inwestycje w otoczeniu lotniska oraz samych lotnisk, których atrakcyjność zwiększa się w związku z rozwojem ich bezpośredniego otoczenia biznesowego.
Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
15 sierpnia 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 9 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie („Rozporządzenie”). Jest to kolejna zmiana tego rozporządzenia, która weszła w życie w tym miesiącu – 1 sierpnia br. wszedł w życie pakiet „Stop Patodeweloperce”, który szczegółowo opisaliśmy w październikowej edycji Legal Highlights. Tym razem zmiany nie są tak drastyczne, jak w wyżej wspomnianej nowelizacji, ale wciąż są one istotne.
Rozporządzenie ma na celu umożliwienie szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynku na działce budowlanej. Jest to kontynuacja procesu porządkowania zasad budowy oraz niwelowania rozbieżności interpretacyjnych w obowiązujących przepisach.
W założeniu autorów Rozporządzenia decyzja o rozszerzeniu zakresu użycia drewna w budownictwie rozszerza możliwości wyboru materiałów przy wnoszeniu nowych obiektów, przez co stanowi wsparcie dla przedsiębiorców. Drewno, będące materiałem ekologicznym ma wspierać zrównoważony rozwój, przyczyniając się do popularyzacji bardziej przyjaznych dla środowiska oraz nierzadko tańszych niż ich nie ekologiczne zamienniki, rozwiązań budowlanych.